26 Mart 2009 Perşembe

YENİ BİR BAŞLANGIÇ


Hoşgeldiniz,

1985 yılından bu yana, model uçaklar hayatımda her zaman önemli bir yere sahip olmuştur. Pekçoğunuz gibi THK nun ıhlamur modelleri ile bu işe başladım ancak ilk modelim JET MODEL'in köpükten mamul KAŞİF modelidir.

Yıl 83-85 arası bir tarih. Eskişehir'de, oturduğumuz Tepebaşı'ndaki sokakta CİCİ BERBER adında yarı berber, yarı kırtasiye bir dükkan vardı. onun camında görmüştüm ilk modelim olacak KAŞİF'i. Ağlaya zırlaya aldırmıştım babama. Ancak iş almakla bitmiyordu. Bunu kutuyu açınca anladım.
O güne kadar ne model yapmışlığım ne de uçarken görmüşlüğüm vardı. Babamla beraber parçaları birleştirdik ancak uçuş tecrübemiz sıfır. teoride biliyoruz ki pervane döndürülerek lastik kurulacak ve pervane bırakıldığında model uçacak, biz de mutlu olacağız.

Ancak pervane ne tarafa kurulacaktı?

Teori ile pratiğin ne kadar uyumsuz olduğunu o gün farkettim. Ters kurduğum pervane, modeli uçurmak yerine yerlerde süründürdü. İlk birkaç terslikten sonra doğrusunu buldum ama bu sefer de model kırılmaktan kurtaramadı kendini.O yaşlarda tek bildiğim yapıştırıcı UHU. Ben de bastım uhuyu kanada bolca. 5 dakika sonra kanadın yarısı erimişti.

Bu olaydan birkaç yıl sonra ESKİŞEHİR'de THK'nın açtığı başlangıç kursuna gizlice yazıldım.
Gizlice çünkü ortaokuldayım ve beni bekleyen birçok sınav var, dersler herşeyden önemli. Babamın en önem verdiği konu derslerim ve başka bir şeye vakit ayırmak mümkün değil.

O kursta ilk yaptığım model neredeyse 2 Metre kanadı olan A2 LEYLEK modelidir. Başlangıç için biraz büyük.

İşte o planörden bu yana pek çok tipte ve sınıfta model yaptım ve uçurdum.

1993-1995 yılları arasında Eskişehir Gençlik Merkezi Model Uçak Atölyesinde dersler verdim.

Son tutkum ise SALON MODELLERİ.

Şu anda BAKIRKÖY HAVACILIK KULÜBÜ ( BASHAVK) Salon modelleri takım kaptanıyım.

Burada da öncelikle bu SALON MODELLERİMİN ve diğer RADYO KONTROLLÜ modellerimin yapımını adım adım sizinle paylaşacağım.

Şimdilik hoşçakalın.

Caner

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder